Bezpečné datové úložiště postavené na projektu Nextcloud

Nextcloud

Nextcloud je řešení s otevřeným zdrojovým kódem, který nabízí sdílení souborů, kalendářů a kontaktů. Samotná aplikace obsahuje dokonce i chat. Nextcloud můžete využívat na počítačích s Windows, Linux, OS X, i na svých smartphonech s operačními systémy iOS a Android.

Proč používat právě Nextcloud?

Je to jednoduchá a velice uživatelsky přívětivá platforma, která se postará o všechno, co budete potřebovat při práci se soubory nebo při týmové spolupráci. V aplikaci máte přístup i do tzv. App Storu, kde můžete platformu vylepšit či rozšířit.

Nextcloud využijete pro firemní potřeby, studium či pouze pro svoje vlastní projekty, pro fotky/videa z dovolených, rodinný chat a nebo kalendář s termíny rodinných akcí.

Bezpečnostní hledisko

Všechny aplikace jsou zdarma, to je velice důležitý faktor. Nejde jen o samotné platby, ale i související náklady. Zanedbat není možné ani bezpečnostní hledisko.

Když pomineme známé problémy s nedostupností zdrojových kódů, jen samotný licenční daemon u u dražšího software může být z bezpečnostního hlediska problematický. Úplně stačí, pokud posílá šifrované informace prostřednictvím internetu někam do neznáma. A vy jste nuceni věřit, že tyto informace jsou dostupné jen dodavateli příslušného software.

Nextcloud je koncipován jako bezpečné úložiště. Má řadu technických vymožeností, které očekáváte jen u komerčních řešení nejvyšší třídy.

Samozřejmostí je i dvou-faktorová autentizace. Pokročilé funkce autentizace a spousty dalších věcí si můžete nainstalovat či naopak úplně vypnout.

Nextcloud prošel bez problémů i bezpečnostními audity.

Provozování Nextcloudu

  • Bezpečnost
  • Kontrola nad daty
  • Vlastní pravidla

To jsou ve zkratce 3 hlavní důvody, proč uvažovat provozování Nextcloudu na vlastním, samostatném serveru.

Na vlastnímu serveru máte kompletní kontrolu i nad všemi daty, které jsou na něm uložené. Můžete určit, jak se s nimi bude nakládat, kdo je může stáhnout, a díky pokročilým záznamům získáte kompletní přehled o dění na serveru.

V prostředí virtuálních serverů, a to i v případě řešení s otevřeným zdrojovým kódem, jako je KVM, je samotný Nextcloud nutně ovlivněn zásahy na úrovni hypervizoru. U proprietárních řešení je situace ještě horší. Míra vaší kontroly je nutně omezená.

Klienti Nextcloudu

Pracovní stanice využívají pro přístup do datového úložiště synchronizačního klienta, který pomocí protokolu WebDAV přistupuje k datům uživatele a provádí synchronizaci dat oběma směry.

Klient je dostupný pro celou řadu platforem, jako je Windows, Mac OS, Linux nebo operační systémy Android a iOS pro mobilní zařízení.

Pro bližší informace nás kontaktujte.